Az Úr 2015. évében, életmódváltásom 11. napjának estéjén utolért egy falásroham. Ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh.
Szóval íme az ötleteim, hogy ha rád tör a falásroham, mi segíthet. Nem, semmiképpen se kapj be egy Snickerst.
1. Elemezd ki: Írd le, hogy milyen körülmények között történt, szerinted mi válthatta ki. Mikor kezdődött? Milyen gyakran szokott lenni? Írj le mindent, ami eszedbe jut és hasznos lehet, értsd meg a jelenség okát. Én most ezt írtam magamnak:
"Most történt a semmiből. Nem, nem adtam meg magam neki, megmaradt erős vágy szintjén, úgyhogy fuck yeah, de egyszerűen érzem, hogy most csak úgy, mert miért ne, 4-5 hűtőtartalmát bezabálnám. Pedig semmi stresszes nem ért ma, sőt, jó hírt is kaptam (egy évi rendes szűrővizsgálatom eredménye jó lett, szóval juhú, bár amíg erre vártam baromira izgultam, de ez dél körül volt, nem most!). Tulajdonképpen az égvilágon semmi nem történt az elmúlt pár órában itthon és kifejezetten nem vagyok éhes, vacsiztam is, amitől totál tele érzem magam. Lepihentem sziesztázni picit és úgy keltem, hogy mindent megennék, ami nálam lassabban mozog. Bár még elvileg ma ehetnék 274 kalóriát, természetesen már semmit nem fogok. Összességében azt hiszem, nálam az unalom szülte ezt a mostani rohamot, másra nem tudok gondolni."
2. Csinálj barátot az ősi ellenségedből: nézz tükörbe! Nézegesd meg az eddig elért eredményeidet elölről, hátulról, oldalról, minden szögből. Legyél büszke az új formáidra, mert igenis van rá okod, akkoris, ha még messze áll a tökéletestől.
3. Gondold végig a céljaidat és eddigi küzdelmeidet. Tényleg megéri az eddigieknek fitttyet hányva eszetlenül zabálni? Másnap rossz gyomorral - és amíg még rosszabb: önutálattal és a mármegintelbuktam érzéssel - ébredni? Persze tudom, ilyenkor nehéz racionálisan ezeket végig gondolni... De emlékszel még, hogy miért is kezdtél bele az életmódváltásba? Ugye, fontos az egészséged?
4. Igyál vizet, sokat. Lehet, hogy valójában szomjas vagy és nem éhes. Jó ötlet lehet a meleg tea is, eltelít, finom.
5. Mozogj! Menj el sétálni, nézelődni. Tornázz, csinálj pár gyakorlatot, érezd, ahogy a testedben egy másik drog szabadul fel zabálás helyett: endorfin.
6. Meditálj/relaxálj. Segít helyre tenni a kibillent egyensúlyod, akár a falásrohamról is elmélkedhetsz közben.
7. Beszélj róla! Beszélj róla valakivel, aki megért és támogat az életmódváltásodban.
8. Ha minden kötél szakad: egyél valami egészségeset. Rágcsálj el egy rakás répát vagy egyéb zöldségfélét.
9. Csinálj valami hasznosat és/vagy, amit szeretsz! Már egy ideje el kéne mosogatnod? Mintha már-már megvetően nézne rád a porszívó? Használd ki az alkalmat és légy produktív, fordítsd rendrakásra/takarításra vagy egyéb régóta húzódó, fontos projekt megvalósítására az energiádat és az idődet ahelyett, hogy meggyaláznád a hűtőt. Vagy élj a hobbydnak, olvass, rajzolj, nézz meg egy filmet. A lényeg, hogy képes legyél teljesen beleengedni magad, akár flow-élményt is átélni.
Ugyanis ha csak ülsz és próbálsz nem gondolni arra, hogy mindjárt felzabálsz mindent, akkor egészen biztos, hogy sokkal rosszabb lesz. Ez pszichológia, ha nem lehet valamire gondolni, akkor egészen biztosan arra fogunk gondolni. Szóval ne csak elnyomni próbáld ezt az egészet, hanem felfedezni, feldolgozni, megérteni az érzelmi, fizikai hátterét. Csak ügyesen és ha van még egyéb ötletetek, akkor feltétlenül osszátok meg!:)